Aia Kalkulaator
Aia
Kalkulaator
  • Tutvu aia hinnaga
  • Kujunda oma aed 500 mudelist
  • Küsi pakkumist
Aia kalkulaator
Uuri
Aia hinda
Aia kalkulaator
Aia
Kalkulaator
  • Tutvu aia hinnaga
  • Kujunda oma aed 500 mudelist
  • Küsi pakkumist
Termotöödeldud puit

Termotöödeldud puit

termopuitTermotöödeldud puit

Viimasel ajal kogub üha rohkem populaarsust suisa revolutsiooniline ehitus- ja viimistlusmaterjal – termiliselt töödeldud puit. Teadagi ei ole toote selline populaarsus teenimatu. Puidu termilisel töötlemisel muutub selle struktuur, kuna puidu kuumutamisel muutuvad nii selle keemilised kui ka füüsikalised omadused. Puidu omaduste muutumine on enamjaolt tingitud tselluloosi termilisest lagunemisest. Esimesed struktuurimuutused leiavad aset juba 150°C juures ning kestavad edasi temperatuuri järkjärgulise tõstmise käigus. Pärast sellist termotöötlust väheneb märgatavalt puidu kokkutõmbumine kuivamisel ja paisumine märgumisel, pikeneb puidu eluiga, intensiivistub värvitoon, aurustub puidus sisalduv vaik ja niiskus, väheneb puidu happesus (pH), langeb puidu üldine kaal ning paranevad selle soojusisolatsiooniomadused.

 


 

Missugused on termotöödeldud puidu põhiomadused?

 

1. Termopuidu esimeseks ja kõige olulisemaks omaduseks on selle suurem tugevus ja pikem kasutusiga.

Pärast termotöötlust muutub see puit oma struktuurilt väga troopilise puidu sarnaseks. Troopilisest puidust tooteid aga on meie turul pea võimatu hankida, lisaks sellele on need ka ülimalt kallid. Vaatamata oma erilistele omadustele ja kõrgele kvaliteedile, on aga termopuit tänu kasutatavale tehnoloogilisele protsessile kõigile vastuvõetava hinnaga. Vähem oluline ei ole ka fakt, et termotöödeldud puit, millel on troopilise puiduga sarnased omadused ja vastupidavus keskkonnamõjudele, ületab viimast oma esteetiliste omaduste poolest. Kokkuvõtteks võib niisiis nentida, et termotöödeldud puit on oma omadustelt luksuslikust troopikapuidust taseme võrra kõrgemal, maksab aga märksa vähem.

 

2. Termotöödeldud puidu võrdlus tavapuiduga:

- termopuidu pinnakihi tugevus on kuni 20% suurem;
- termopuidu üldkaal on kuni 20% väiksem;
- termopuidu paindetugevus on kuni 20% suurem;
- termopuidu vastupidavus lõhenemisele on kuni 30% suurem.

Termopuidu tugevusele ja pikaealisusele avaldab suurt mõju ka tõsiasi, et puidu termilise töötlemise käigus hävitatakse kõik selle elusorganismid (putukad ja nende vastsed, bakterid ning halllitus, seened ja nende eosed), samuti aurustub puidus olev vaik okaspuu puidust. 

 

3. Termopuit Thermowood on äärmiselt vastupidav biokahjustustele, mille suhtes tavapuit on täiesti kaitsetu. 
Näiteks ei elutse termopuidus mingeid putukaid ega mikroorganisme, samas kui naturaalset puitu hakkavad nii hallitus, seened kui ka putukad kahjustama kiiresti ja lihtsalt. Termotöödeldud puidu kasutusiga on tavapuidu omast isegi kuni 25 korda pikem. See on suur eelis, mida hindab iga kasutaja.

 

4. Termopuidu järgmiseks väga oluliseks omaduseks on selle mõõtmete püsivus.
See omadus on eriti tähtis, kuna tagab, et mingid välised tegurid termopuidust toodete geomeetrilisi omadusi ega selle välimust ei mõjutaks. Naturaalpuit deformeerub niiskuse mõjul, termopuit aga mitte. See on nii sellepärast, et termotöödeldud puidu tasakaaluniiskuse tase on praktiliselt null ning selle võime veeauru imada on samuti nullilähedane.

Termotöödeldud puidu võrdlus tavapuiduga:
- termopuidu tasakaaluniiskuse (EMC - ) tase on kuni 50% väiksem;
- termopuidu geomeetriliste mõõtmete püsivus ümbritseva keskkonna niiskustaseme muutumisel on kuni 90% suurem;
- termopuidu soojusjuhtivus on kuni 30% väiksem.

Lisaks, erinevalt naturaalsest puidust, termopuit ei kuiva, seetõttu ei teki sellesse aja jooksul ka mingeid struktuurimuutusi – termopuit ei lõhene, kooldu ega mädane.

 

5. Termopuit on ökoloogiliselt puhas toode, kuna puidu termilise töötlemise käigus ei kasutata mingeid keemilisi ühendeid. Seepärast ei ole termopuidul mingeid toksilisi omadusi ning see on nii keskkonnale kui ka inimeste tervisele täiesti ohutu.

 

6. Termotöödeldud puit on väga kulumiskindel. Tänu puidustruktuuri muutustele on termopuit tavapuidust tunduvalt kulumis- ja tulekindlam, seepärast ei pea selle kasutaja muretsema, et rahe, lumi, tuisk ja muud looduse kapriisid tema aeda kahjustavad. 

 

7. Termotöödeldud puidul on suur esteetiline potentsiaal, mis on aia kauni välimuse, kujunduse ja originaalsuse põhiteguriks. Termotöödeldud puit on tasase ja sileda pinnaga, kogu puidupinda katva intensiivse läike, eredama värvuse ning selgelt nähtava puidufaktuuriga.

 

8. Termopuidu viimane ja ostja jaoks kõige meeldivam omadus on see, et termotöödeldud puit ei vaja mingit täiendavat hooldust, selle hind aga on kõigile vastuvõetav.

Kuna termopuidust valmistatud aiad ja väravad on pikaealised, tasub investeering end kiiresti ära. Valides madala kvaliteediga puidu, võite väga ruttu avastada, et seisate silmitsi mitmete probleemidega. Perioodiline täiendav hooldus, lühike eluiga, esteetilise välimuse muutumine jne – kõik see muudab tavapuidust aia ekspluateerimise käigus märksa kallimaks ning lõplik investeering on tavaliselt oluliselt suurem kui termotöödeldud puidu valimise korral.  

 


 

Enne laudade "Thermowood" kuumtöötlemist võivad kukkuda välja väikesed oksakohad või tekkida praod, see on loomulik protsess ja seda ei peeta veaks.

Toote näidis (fotol näidatud eraldunud oksakohad ja praod allosas).

 

thermowood